Saturday, February 16, 2013

25 Area Wrestlers Qualify For Section Masters

Twenty-five Elk Grove-area boys qualified for the Sac-Joaquin Section championships at the Division I-A wrestling meet at Pitman High School in Turlock on Saturday. The top eight in each weight group have qualified for the Section Masters' Championship which starts this Friday at the Stockton Arena.

The Masters pits the top grapplers in the Section from all divisions. Thirty-two wrestlers in each weight classification will open up competition this Friday at 9 a.m. The matches for first, third and fifth place will begin Saturday at 3 p.m.

The top seven in each weight group at the Masters will qualify for the State Wrestling Championships, March 1 and 2 at the Rabobank Arena in Bakersfield.

Here's the results of Elk Grove-area wrestlers:

108 - 1st Tristan Scott, Elk Grove (pinned Israel Washington of Monterey Trail in 3:41, Washington will also qualify for Masters).
115 - 4th Ethan Brewer, Sheldon; 8th Ethan Larrabee, Elk Grove
122 - 2nd Josh Villaflor, Franklin (lost a 6-2 decision to Albert Landeros of Tracy in the championship); 6th Alex Ennis, Elk Grove
128 - 3rd Antonio Jimenez, Franklin
134 - No local wrestlers qualified for Masters, but Ali Khan of Franklin was ninth.
140- 7th Davis Hallberg, Elk  Grove
147- 7th Kaleb Vetterli, Elk Grove (decisioned Arman Haq of Franklin, 4-0, so Haq will also qualify for Master)
154- 2nd Braden Henderson, Elk Grove (lost the championship match to Tre Providence of Ponderosa, 3-0) 8th Rossin Erbe, Pleasant Grove.
162- 4th Adelkhan Niazi, Monterey Trail; 6th D.J. Harper, Franklin
172- 4th Kendahl Richmond, Monterey Trail; 6th Christian Vargas, Elk Grove
184- 2nd Joey Banks, Franklin; 4th Logan Paxon, Pleasant Grove
197- 1st Scott Votino, Elk Grove (defeated Josh Phillips of Central Catholic, 13-5) 5th Nick Gustin, Franklin
222- 6th Thomas Aquila, Elk Grove; 7th Ibrahim Shaikh, Franklin
287- 2nd Sam Alnassiri, Sheldon (lost to Jeff Camilli of Ponderosa in the championship, 4-3); 3rd Tyler Hecht, Franklin, who defeated Jaharee Taylor of Elk Grove, 9-6, in 2 OT.

Qualifiers by school:

Franklin - 8
Elk Grove - 10
Monterey Trail - 3
Sheldon - 2
Pleasant Grove - 2

No comments: